
Ventilationsarbete
Information om luftflödesmätning och injustering av ventilation
På uppdrag av brf Tullen kommer Aircano AB utföra luftflödesmätning och injustering av ventilation i Er fastighet. Aircano AB kommer att göra minst ett besök och behöver
tillträde till Er lägenhet under den aviserade tiden.
För att underlätta entreprenörens arbete vänligen plocka undan framför samtliga ventiler, exempelvis i kök, badrum, klädkammare och WC. Plocka även bort framför friskluftsventilerna. Om filter till friskluftsventilerna ej är bytta kommer vi på uppdrag av föreningen att byta dessa och kostnaden kommer att debiteras bostadsrättshavaren.
Om ni har ett låst förråd på vind eller källare och det finns ventiler där (se bild), behöver vi åtkomst även till dessa och Ni behöver lämna tillträde.
Om Ni inte har möjlighet att vara hemma under denna dag, kan ni lämna Er nyckel i nyckelinkastet vid gårdshuset på Gård 1 (Diligensvägen 74–100) eller Gård 4 (Diligensvägen 3–37). Använd den bifogade nyckelpåsen. Nyckel återlämnas i Er brevlåda när arbetet är utfört.
OBS! Släpp inte in någon som inte kan legitimera sig. Entreprenörens personal bär alltid ID06-bricka.
Resultatet av dessa ansträngningar är att Ni ska få ett bättre inomhusklimat och en godkänd OVK (obligatorisk ventilationskontroll).
Vid frågor är ni välkomna att kontakta Svante Holmström från Aircano AB på telefon 08- 586 48 727 (vardagar kl. 08.00 – 09.00).
Tidsplan: