Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

HSB Göta antar utmaningen och deltar på årets Klimatmatch!

Den 1 juli avgjordes den första klimatmatchen i Almedalen. I år tar spelarna plats i Elmiadalen i Jönköping och HSB Götas Mattias Törnell tar på sig matchtröjan!

Klimatarbetet accelererar, samtidigt ökar utsläppen. Går det att förstå vad organisationerna egentligen vill? Åt vilket håll de springer och varför? Går det avgöra vilken organisation som gör skillnad, på riktigt? Inga fler skottfinter, sidledspass eller publikräddningar, klimatmatchen är igång.

HSB Göta har valt att anta utmaningen och ställer upp i matchen representerad av vår hållbarhetsengagerade projektledare Mattias Törnell i ett digert startfält. Deltagarna tävlar en mot en. Domaren ställer frågor, deltagarna svarar under ledning av Jönköpings läns landshövding Helena Jonsson.

Precis som alla andra matcher för närvarande får spelarna spela för tomma läktare. Men precis som med allting annat så erbjuds ett digitalt alternativ för den som med spänning vill följa matchen i realtid!

Klicka här för att läs mer om Klimatmatmatchen och alla andra intressanta punkter i Elmiadalens program den 29-30 juni!

 

Så gör ett digitalt besök på Elmiadalen och heja på HSB!

 

Och du - Under Elmiadalen kommer det samlas in pengar till Världen Barn. Vad med och tävla om fina priser eller skänk en gåva till Världens Barn du också!