Enligt bostadsrättslagen krävs styrelsens tillstånd för åtgärder som innebär:
Målning, tapetsering och andra enklare arbeten på lägenhetens ytskikt kräver normalt inte styrelsens tillstånd.
Vid större förändringar, exempelvis av kök, badrum, väggar eller planlösning, rekommenderar vi att du alltid stämmer av med styrelsen eller HSB förvaltare innan arbetet påbörjas. Det är bättre att fråga en gång för mycket än att upptäcka i efterhand att åtgärden krävde tillstånd.
HSB Mölndal hjälper till med handläggningen av renoveringsansökningar. Redan när du planerar en förändring kan du fråga styrelsen eller förvaltaren om vad som behöver beskrivas i ansökan, vilka handlingar som behöver bifogas och om det finns något särskilt att tänka på.
Använd den möjligheten innan du beställer eller påbörjar ett större arbete.
Blanketten Ansökan om renovering – Digitalt finns som PDF för nedladdning längst ner på den här sidan.
Sandra Jonsson
Fastighetsförvaltare, HSB Mölndal
sandra.jonsson@hsb.se
HSB förvaltare går igenom ansökan och återkommer om något behöver kompletteras eller undersökas närmare. Vid behov kan även ett platsbesök göras.
När underlaget är komplett hanteras godkännandet digitalt. Signering sker med BankID via Scrive och du får den signerade ansökan via e-post.
Påbörja inte en åtgärd som kräver tillstånd innan du har fått den godkänd.
Har du svårt att fylla i blanketten, är osäker på vilka bilagor som behövs eller vill diskutera en planerad förändring innan du ansöker? Kontakta oss via Fråga styrelsen så hjälper vi dig.
Du kan också kontakta Sandra Jonsson på HSB Mölndal direkt om du har frågor om renoveringsansökan.
Längst ner på sidan kan du ladda ner:
Ansökan om renovering – Digitalt
Fyll i blanketten och skicka den tillsammans med eventuella bilagor till Sandra Jonsson.
Lathund – Digital renoveringsansökan
HSB Mölndals beskrivning av hur ansökan och handläggningen går till.