Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari
På hsb.se använder vi cookies för att din upplevelse av webbplatsen ska bli så bra som möjligt. Vissa cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). Genom att klicka på acceptera och fortsätta använda hemsidan samtycker du till att dessa cookies används. Läs mer om cookies här

Cookies är ett fotavtryck du lämnar efter dig när du besökt en webbplats. Den består av en textfil, som lagras i din enhet. Den används för att känna igen dig och förbättra din användarupplevelse, exempelvis genom kortare nedladdningstider och tillgång till funktioner anpassade efter dina tidigare val. Cookies gör det möjligt att mäta trafiken och samla in statistik på webbsidan.  
 
HSB använder följande cookies:  

  • Beständig cookies – Sparas i din webbläsare tills du väljer att ta bort den eller när den upphör att gälla. Används till exempel för inställningar som du valt på hsb.se, i syfte att förbättra din användarupplevelse. 
  • Tillfällig cookie  Lagras tillfälligt i din webbläsare under tiden du besöker en hsb.seDärefter försvinner den när du stänger din webbläsare. 

Både beständiga och tillfälliga cookies används för besöksstatistik och i vårt arbete att förbättra webbplatsen. 

Cookies kan också delas in i förstaparts- och tredjepartscookies. Förstapartscookies är cookies som sätts av hsb.se (innehavaren av webbplatsen). Tredjepartscookies sätts av en annan webbplats, t.ex. för statiskanvändning av webbsidan eller annonsering.  

HSB är ett samlingsnamn för HSB Riksförbund, dess dotterbolag samt de regionala HSB-föreningarna. Samtliga använder webbsidan hsb.se och använder sig av cookies.  Det innebär att de olika bolagen och föreningarna kan vara ansvariga för utplacering av cookies på olika delar av webbplatsen. För att ge dig en bättre överblick innefattar denna policy information för hela webbplatsen, oavsett vilket bolag eller förening som har placerat ut cookies på en viss del av hemsidan. I HSBs lista över cookies anges vilka cookies som används på olika delar av hsb.se. 

Hur vi använder cookies 

På hsb.se används cookies för att mäta trafiken och användandet av vår webbplats, webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). 

Behandling av personuppgifter 

I vissa fall hanterar vi personuppgifter i samband med användandet av cookies 

Vilka personuppgifter behandlas och vem är mottagare? 

Personuppgifter som behandlas är huvudsakligen IP-adress och andra online identifikatorer. 

De som kan komma i kontakt med uppgifterna är HSBs marknad- och kommunikationsavdelning, leverantören av hsb.se och de tredjeparter som är tjänsteleverantörer för HSB i samband med användningen av cookies, exempelvis vid annonsering och analys av användning av webbplatsen. 

För vilka ändamål behandlas personuppgifterna? 

Hemsidebesökares personuppgifter behandlas för följande ändamål: mäta trafiken och användandet av vår webbplats, se till att webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden till personer som kan vara intresserade genom annonsering (målinriktad nätreklam).  

Vilken är den lagliga grunden för behandlingen? 

Intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen. Vårt berättigade intresse av att behandla dina personuppgifter med stöd av en intresseavvägning är att kunna ge dig en bra användarupplevelse och att optimera vår webbplats samt att förbättra utplacering av annonser online.  

För sådan behandling som vi bedömer faller utanför en intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen är den lagliga grunden för behandling samtycke. 

Om du inte vill tillåta lagring av cookies på din dator kan du ställa in detta i din webbläsare. 

Hur länge lagras personuppgifterna? 

Hur länge vi behandlar dina personuppgifter varierar beroende på vilken cookie som sätts i din webbläsare. Beständiga cookies finns kvar på din dator till dess att du tar bort dem eller utgångsdatumet passerat och du återkommer till vår webbsida. Tillfälliga cookies saknar utgångsdatum och lagras temporärt i din dator under tiden du är inne på vår webbsida. När du stänger ned din webbläsare försvinner eventuella sessionscookies. 

Mer information om hur HSB hanterar personuppgifter hittar du här 

Så säger lagen 

Enligt Lagen om elektronisk kommunikation ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att: 

  • att webbplatsen innehåller cookies 
  • vad cookies används till 

Besökaren ska också samtycka till att cookies används, med undantag för sådana cookies som är nödvändiga för att överföra ett meddelande via ett elektroniskt kommunikationsnät eller sådana cookies som är nödvändiga för att erbjuda en tjänst som du som webbplatsanvändare efterfrågat. 

Att stänga av och granska cookies 

Du har möjlighet att stänga av cookies genom din webbläsare, det gör du genom att besöka sidan anonymt. Hur du gör detta skiljer sig åt beroende på vilken webbläsare du har. Om du inte accepterar cookies, finns det vissa delar av hsb.se som du inte kommer att kunna använda. I webbläsaren kan du också se över vilka cookies som lagrats tidigare och radera dessa. Se din webbläsares hjälpsidor för mer information.  

Om personuppgiftsbehandling som grundar sig på samtycke 

Om personuppgiftsbehandlingen grundar sig på den registrerades samtycke har denne rätt att när som helst återkalla detta samtycke. Sådan återkallelse påverkar inte lagligheten i personuppgiftsbehandlingen innan samtycket återkallades. 

Ytterligare information 

Vid frågor om policyn eller vid andra önskemål avseende cookies, vänligen kontakta oss enligt nedan. 

Kontaktuppgifter 

Juristjouren 

E-postadress: juristerna@hsb.se 

Läs gärna mer om cookies på Post- och telestyrelsens webbplats. 

Stäng

Så blev HSB Sveriges mest jämställda byggbolag

16 juni 2021 HSB har mer än dubbelt så många kvinnliga vd:ar som börsbolagen. Det visar en jämförelse gjord våren 2021.
– Vi är en samhällsaktör, alltså ska vi spegla samhället. Så enkelt är det, säger Pernilla Bonde, vd för HSB Riksförbund.
Pernilla Bonde, vd HSB Riksförbund Pernilla Bonde, vd HSB Riksförbund

HSB är en medlemsorganisation med starka värderingar och har länge arbetat med jämställdhetsfrågor och styrning mot tydliga mål. Något som syns i siffrorna. 23 procent av vd:arna inom HSB är kvinnor jämfört med 10 procent bland börsbolagen. Tittar man på hela ledningsgrupperna är 45 procent av ledamöterna inom HSB kvinnor, jämfört med 24 procent bland börsbolagen.

– Var tionde svensk bor i en HSB-lägenhet, och om vi ska kunna hjälpa och stötta våra medlemmar på bästa sätt måste organisationen spegla samhället, säger Pernilla Bonde.

– Därför jobbar vi inte bara med jämställdhet utan med mångfald ur flera perspektiv eftersom vi ser att det gynnar både vår arbetsmiljö och våra medlemmar.

Mångfald och jämställdhet lönar sig

Hon får medhåll av Hélène Barnekow, vd för Microsoft Sverige, som är känd för att jobba aktivt för ett jämställt och värdebaserat ledarskap.
– Det finns hur många studier som helst som visar att företag som jobbar med mångfald och jämställdhet är betydligt mer innovativa och lönsamma än de som inte jobbar med de här frågorna.

HSB_HLL_Arbetsmöte_0229.jpg

Hélène Barnekow menar dessutom att mångfald är en förutsättning för att gå lyckosam ur de förändringar, till exempel digitalisering, som drar genom näringslivet nu.

– Samhället har alltid förändrats men nu går det så fort och är så komplext att ingen kan gå igenom det på ett lyckosamt sätt utan att samarbeta med andra. Det gäller även de största företagen, och ska du kunna samarbeta med olika aktörer måste du ha olika sorters kompetenser och ett värdebaserat ledarskap där du vågar inse att du inte vet allt bäst själv. Du måste vara ödmjuk nog att lyssna på andra, men modig nog att fatta egna beslut.

På HSB är det här inga nyheter utan har stått på agendan de senaste två decennierna, något som till exempel har lett till att byggbolaget HSB Bostad nyligen för fjärde året i rad utsågs till Sveriges mest jämställda byggbolag.
– Vi är mycket glada och stolta över att för fjärde året i rad få den här utmärkelsen, säger Jonas Erkenborn, vd på HSB Bostad.

– Vi arbetar aktivt med de här frågorna, dels för att det är en del av våra värderingar, men också för att det förbättrar vår leverans till medlemmar och kunder.

Tydligt fokus på balans i livet

Jämställdhetsarbetet har också lett till ett tydligt fokus på balans i livet för de anställda.
– Det viktiga är inte när du gör ditt jobb eller var du gör det, utan det viktiga är att du visar resultat, konstaterar Pernilla Bonde.
– Att ha en flexibel arbetssituation där man kan kombinera jobb och småbarn är verkligen inget nytt för oss.

_MG_9915bil 2.jpg

Den här synen på arbete har ytterligare förstärkts i och med pandemin. En undersökning nyligen bland HSB:s medarbetare visade tydligt att många gärna vill fortsätta att jobba hemifrån några dagar i veckan även när arbetslivet återgår till vardag, något som ledningen har tagit till sig.

– Just nu funderar vi på hur vi på bästa sätt kan anpassa både vårt kontor och vårt arbetssätt till det här, bland annat sneglar vi mycket på Microsoft och Spotify och inspireras av hur de ser på arbete och kreativitet. Det kanske man inte förväntar sig av en hundraåring, men jag skulle säga att vi tack vare vårt fokus på jämställdhet har vågat vara öppna för helt nya sätt att jobba.

Välkommen att bli en del av HSB

Vi finns med på Academic Works lista över Sveriges 100 mest attraktiva arbetsgivare.