Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Lyckad Styrelsekonferens på Ystad Saltsjöbad

21 november 2023 Förra veckan var det dags för HSB Skånes styrelsekonferens på Ystad Saltsjöbad. Med närmare 120 deltagare och en fullspäckad agenda med aktiviteter, formades en konferens som inte bara var informativ utan också inspirerande.

Ett entusiastiskt gäng förtroendevalda anlände i torsdags till Ystad Saltsjöbad för att delta i årets konferens. Med en agenda som inte lämnade något åt slumpen och föreläsare som fångade uppmärksamheten skapades en inspirerande och lärorik mötesplats, fylld av erfarenhetsutbyte och gemenskap.

Konferensen kickstartade med ankomst och registrering, där deltagarna välkomnades med en härlig fika innan Bengt Skånhamre guidade oss genom HSBs imponerande 100-åriga historia. Efter en välbehövlig förmiddagsfika delades deltagarna upp i två grupper för seminariepass. Deltagarna växlade mellan arbetsrätt och arbetsgivaransvar tillsammans med Victoria Lindström från Fastigo och en djupgående omvärldsanalys ur ett finansperspektiv tillsammans med Olof Gränström.

Eftermiddagen fortsatte med seminariepass där Länsförsäkringar och HSB Skåne delade insikter om skadeförebyggande arbete. Samtidigt diskuterade Linn Grundtman och Caroline Nilsson från HSB Skåne utmaningar och möjligheter i utemiljön. Dagen avslutades med en extern föreläsning av Eric Thyrell. Föreläsningen var en härlig blandning av krishantering, kommunikation, arbetsglädje och samspel och bidrog med värdefulla perspektiv och insikter.

Torsdagskvällen avslutades med trerättersmiddag och underhållning, där samtal och skratt flödade fritt.

Fredagen inleddes med en föreläsning om bekämpning av kriminalitet inom bostadsrättsföreningar, ett växande problem som kräver vår uppmärksamhet. Cecilia Högberg, vd på HSB Södertälje, delade konkreta tips och råd om hur vi kan upptäcka och bekämpa brottslighet. Därefter intog HSB Skånes jurister och projektledare scenen för en djupdykning i juridiska frågor kopplade till projekt i bostadsrättsföreningar. Dagen avslutades med en fascinerande historisk tillbakablick över bostadens och hemmets utveckling, presenterad av Gunnar Wetterberg.

Styrelsekonferensen erbjöd våra förtroendevalda en plats för att öka kunskapen om olika ämnen inom fastighetsägarens ansvar samt en möjlighet för styrelsemedlemmarna att knyta starkare band och utbyta värdefulla erfarenheter. Med en välfylld agenda och engagerande föreläsare blev konferensen än en gång en framgångsrik och minnesvärd upplevelse.