Hedström har varit anställd som CFO sedan 2012 och utsågs till vice vd 2019. I oktober 2025 tillträdde han som tillförordnad vd.
HSB Norrs styrelseordförande Erica Lundgren berättar:
- Styrelsen är helt enig i att Anders är rätt person att leda HSB Norr framåt. Under hösten har han visat ett starkt engagemang och ett tydligt ledarskap genom sitt arbete i både styrelse och ledning, där han tillsammans med andra lagt grunden för vår fortsatta riktning och våra prioriteringar. Med sin långa erfarenhet, sin kompetens och det stora förtroende han har bland både medarbetare och inom hela HSB, känner vi trygghet i att Anders – tillsammans med ledningen och alla medarbetare – kommer att fortsätta utveckla HSB Norr i rätt riktning.
Anders har lång erfarenhet inom branschen och har tillsammans med övriga medarbetare varit med och utvecklat HSB Norr inom ett flertal områden. Beslutet skapar stabilitet inom företaget och för våra kunder. Uppdraget är att ta strategi till praktisk handling under bra ledarskap och förankring i verksamheten.
Anders berättar:
- Det känns fint att få förtroende att fortsätta ett inspirerande och samtidigt utmanande uppdrag. Efter många år inom HSB Norr känner jag mig trygg med verksamheten och känner mina medarbetare väl. Omvärldsförutsättningarna är utmanande i dagsläget, inte minst vad gäller möjligheten till nyproduktion av bostäder, samtidigt som konkurrensläget hårdnar. Nu gäller fullt kundfokus, och det är då vi kan göra faktisk skillnad genom att vara nära våra kunder. Ser fram emot vad vi kan åstadkomma framöver.
Här kan du läsa mer om Anders i artikeln från Hemma i HSB nr 4 2025