Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Dyrare el, varför ökar kostnaderna och vad kan din förening göra?

27 maj 2026 Elnätsavgifterna fortsätter att stiga kraftigt, framför allt i Fyrbodalsområdet, och utvecklingen påverkar både hushåll och bostadsrättsföreningar.

Bakom utvecklingen ligger bland annat höjda intäktsramar för elnätsbolagen, vilket gett ökat utrymme att höja avgifterna. Samtidigt pekar flera aktörer (bland annat HSB) på behovet av skärpt reglering för att säkerställa att kostnadsutvecklingen är rimlig.

Vad kan bostadsrättsföreningar göra?

Elnätsavgiften är reglerad och svår att påverka. Däremot finns större möjligheter att påverka själva elavtalet – och där kan rätt strategi göra stor skillnad.

När elnätsavgifterna stiger blir det också allt viktigare att ha koll på föreningens elanvändning och vilka möjligheter som finns att påverka den egna förbrukningen.
Genom HSB Norra Götaland kan ni få stöd av våra energiexperter – till exempel genom en energicheck, en energikartläggning eller ett energiförvaltningsavtal som hjälper er att arbeta långsiktigt med att sänka kostnaderna.

Genom att samla volymer och arbeta strukturerat med upphandling kan bostadsrättsföreningar få bättre villkor och mer förutsägbara kostnader. Erfarenheter från HSB visar att gemensamma elupphandlingar kan ge både tryggare avtal och lägre priser, eftersom flera föreningar upphandlar sin el tillsammans och därmed får en starkare position på marknaden.

Medlemserbjudande via HSB Norra Götaland

Ett exempel för att få minskade och mer förutsägbara kostnader är HSB Norra Götalands medlemserbjudande kopplat till Trollhättan Energi, där el erbjuds från ett lokalt energibolag med fokus på hållbar och fossilfri energi.

Som medlem i HSB Norra Götaland finns också möjlighet att få stöd i arbetet med elupphandling, bland annat genom samarbeten och ramavtal med leverantörer.

I vissa föreningar har gemensamma lösningar, till exempel gemensamt elavtal och individuell mätning, också bidragit till en enklare hantering och bättre kontroll över förbrukningen.

Ett sätt att skapa kontroll i en osäker marknad

När elnätsavgifterna fortsätter att öka är det viktigare än någonsin att arbeta aktivt med det som faktiskt går att påverka. För bostadsrättsföreningar handlar det om att ta kontroll över elavtal, risknivåer och långsiktig planering.

Vill din förening veta mer om hur ni kan arbeta med elupphandling eller ta del av HSB Norra Götalands medlemserbjudanden? Kontakta oss så berättar vi mer.