Hallundakalaset, som startade som en jubileumssatsning 2023, har etablerat sig som en uppskattad tradition för både boende i området och medarbetare på HSB Södertörn. För fjärde året i rad arrangerades kalaset, och den här gången större än någonsin.
Årets upplaga präglades av ett starkt deltagande från både besökare och lokala aktörer i Hallunda. På plats fanns flera viktiga verksamheter som bidrog till innehåll, möten och aktiviteter, bland annat Botkyrka kommun med representanter från ofrivillig ensamhet, TalangAkademin, FolkLab, Polisen i Botkyrka, Svenska kyrkan i Botkyrka och Hallunda bibliotek.
Tillsammans förenas vi i ett gemensamt mål, att göra Hallunda till en ännu mer trivsam plats att bo och verka i.
HSB Södertörn har flera bostadsrättsföreningar i området som är medlemmar i HSB, och Hallundakalaset fortsätter att vara ett tydligt exempel på vad vi kan skapa tillsammans när engagemang, samverkan och lokal närvaro får stå i centrum.
Stort tack till alla som kom och besökte oss under dagen och bidrog till den fina stämningen.