Hallundakalaset, som startade som en jubileumssatsning 2023, har etablerat sig som en uppskattad tradition för både boende i området och medarbetare på HSB Södertörn. För fjärde året i rad arrangerades kalaset, och den här gången större än någonsin.
Årets upplaga präglades av ett starkt deltagande från både besökare och lokala aktörer i Hallunda. På plats fanns flera viktiga verksamheter som bidrog till innehåll, möten och aktiviteter. Nedan ser ni vilka lokala aktörer som deltog under dagen.
Hallunda Bibliotek
Polisen Botkyrka
Seniorfältare och Äldrelots från Enheten för förebyggande vård- och omsorgsinsatser/ Botkyrka kommun
Talangakademin
Folklab Hallunda
Ljusets kyrka Hallunda
Tillsammans förenas vi i ett gemensamt mål, att göra Hallunda till en ännu mer trivsam plats att bo och verka i.
HSB Södertörn har flera bostadsrättsföreningar i området som är medlemmar i HSB, och Hallundakalaset fortsätter att vara ett tydligt exempel på vad vi kan skapa tillsammans när engagemang, samverkan och lokal närvaro får stå i centrum.
Stort tack till alla som kom och besökte oss under dagen och bidrog till den fina stämningen.