När en bostadsrättsförening har tagit in offerter på produkter eller tjänster kan det vara klokt att göra en snabb finansiell koll av leverantörerna och entreprenörerna innan beslut fattas.
– Ett tips är att göra en snabb sökning på någon av de gratistjänster för bolagsinformation som finns, säger Elin Persson, bolags- och fastighetsjurist på HSB Riksförbund.
– På så sätt kan man för det första kontrollera att företaget faktiskt existerar och att det inte gått i konkurs och dessutom kan man få övergripande finansiell information. Om något verkar osäkert kan man alltid gå vidare och köpa en kreditupplysning på företaget.
Föreningen kan även överväga att ta in referenser på leverantörens tidigare arbeten. När föreningens styrelse beslutat sig för att gå vidare med en leverantör är det dags för avtal.
Enligt Elin Persson accepterar många bostadsrättsföreningar leverantörens villkor rakt av utan förhandling. I många fall är villkoren väldigt otydliga, eller så finns det inga skriftliga villkor alls.
– Det är oerhört viktigt att man förstår vad som gäller. Om det är svårt att förstå avtalet, ta hjälp av HSBs jurister, säger Elin Persson.
Hon framhåller att det är viktigt att det är styrelsen, och inte en enskild styrelseledamot, som fattar beslut om en upphandling. Hon rekommenderar styrelser att vid minsta osäkerhet vid avtalsingåendet kontakta HSBs jurister.
– Man kan kostnadsfritt ringa juristjouren och bolla en fråga. Om det visar sig att föreningen behöver mer hjälp, kan den köpa ytterligare juridisk rådgivning av oss. Vi kan till exempel hjälpa till att granska och revidera avtal, men även vara ett stöd vid förhandlingen av avtalet, säger Elin Persson.
En annan viktig fråga vid upphandling är att styrelsen måste kontrollera att det inte förekommer någon jävsituation inom styrelsen. En jävig styrelseledamot ska enligt lag räknas som frånvarande vid bedömningen om styrelsens beslutsförhet.
En jävig person får inte delta i vare sig beredning, överläggning eller beslut av den aktuella frågan utan ska lämna rummet så snart den aktuella punkten kommer upp på dagordningen. Detta ska också tas till protokollet. Jävsfrågan finns reglerad i lagen om ekonomiska föreningar och omfattar flera olika situationer.
Enligt lag om ekonomiska föreningar får en styrelseledamot i en bostadsrättsförening inte handlägga en fråga som rör:
Källa: 7 kap. 23 § Lag (2018:672) om ekonomiska föreningar.
Fastighetsägare och enskilda HSB-medlemmar är varmt välkomna att kontakta HSBs jurister som har stor erfarenhet i frågor som rör boendet.
Upptäck brf-medlemskapet i HSB som bland annat ger stöd från en erfaren HSB-ledamot och juridisk rådgivning.