Parkeringsplatser och garage som hyrs separat från bostaden ska beläggas med 25 procent moms. Det fastslog Skatteverket i ett nytt ställningstagande tidigare i höst. Det nya synsättet ska träda i kraft 1 april 2026 och påverkar såväl hyresgäster som bostadsrättshavare.
Uppdatering (2025-11-06): Skatteverket har gått ut med att omställningsperioden förlängs från 1 april till 1 oktober 2026. Man menar dock att en förening ska ta ut moms på hela parkeringshyran om hyresperioden avser tid både före och efter den 1 oktober 2026.
Niklas Widebeck, utredningschef och medlemsexpert på HSB Riksförbund, kommenterar Skatteverkets nya synsätt:
– Att betala moms för parkeringsplatser i bostadsrättsföreningar som bara upplåter dessa till medlemmar, som indirekt redan äger dessa parkeringsplatser, är olyckligt. Dagens ordning fungerar bra och konsekvensen av att inte ändra skulle sannolikt inte medföra problem på EU-nivå. Däremot betyder detta nya synsätt oerhört mycket för väldigt många. Dessutom sker införandet med kort varsel.
I första ledet är det dock fastighetsägaren som påverkas. Bostadsrättsföreningar och hyresvärdar behöver se över sina nuvarande hyresavtal för p-platser till boende. Saknas momsklausul behöver avtalen med största sannolikhet förhandlas om eller tillfogas tilläggsavtal för att harmonisera med Skatteverkets nya synsätt.
Dessutom behöver brf:er som i dagsläget inte är momsregistrerade och vill fortsätta hyra ut parkeringsplatser ansöka om momsregistrering hos Skatteverket. Kostnader relaterade till själva parkeringsplatserna kommer då att omfattas av avdragsmöjligheter.
Det finns dock undantag från de nya momsreglerna. Om samtliga av nedanstående villkor uppfylls är parkeringsplatsen även fortsättningsvis att betrakta som momsfri:
Skatteverkets ändrade ställningstagande härstammar från EU-rättspraxis i ett antal mål.
Eva Sallkvist är vd för HSB Stockholm. I Bopol-podden (Som drivs av Bostadspolitik.se där HSB är delägare) kallar hon Skatteverkets ställningstagande för "omusikaliskt".
– I storstäderna kan parkeringarna kosta flera tusen i månaden, för en p-plats för 2 000 i månaden blir detta helt plötsligt ytterligare 500 i månaden. Vad ska man beskatta härnäst – bastu och gym?
Eva Sallkvist tror att ärendet kommer att drivas till Högsta Förvaltningsdomstolen för att man ska få till ett avgörande.
HSB följer frågan om moms på parkeringsplatser. Den har ännu inte hunnit genomgå rättslig prövning, och det är därför inte omöjligt att Skatteverket får backa från sitt nya ställningstagande. HSB-medlemsföreningar kan alltid vända sig till sin HSB-förening för ekonomisk rådgivning.
Som medlem är du dessutom alltid välkommen att kostnadsfritt ringa till HSBs juridiska rådgivning på telefonnummer 0771-472 472. Vi har öppet klockan 9-16 helgfria vardagar med lunchstängt klockan 12-13. Dag före röd dag har vi öppet klockan 9-12. Under klämdagar har vi stängt.
Fastighetsägare och enskilda HSB-medlemmar är varmt välkomna att kontakta HSBs jurister som har stor erfarenhet i frågor som rör boendet.