På hsb.se använder vi cookies för att din upplevelse av webbplatsen ska bli så bra som möjligt. Vissa cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). Genom att klicka på acceptera och fortsätta använda hemsidan samtycker du till att dessa cookies används. Läs mer om cookies här

Cookies är ett fotavtryck du lämnar efter dig när du besökt en webbplats. Den består av en textfil, som lagras i din enhet. Den används för att känna igen dig och förbättra din användarupplevelse, exempelvis genom kortare nedladdningstider och tillgång till funktioner anpassade efter dina tidigare val. Cookies gör det möjligt att mäta trafiken och samla in statistik på webbsidan.  
 
HSB använder följande cookies:  

  • Beständig cookies – Sparas i din webbläsare tills du väljer att ta bort den eller när den upphör att gälla. Används till exempel för inställningar som du valt på hsb.se, i syfte att förbättra din användarupplevelse. 
  • Tillfällig cookie  Lagras tillfälligt i din webbläsare under tiden du besöker en hsb.seDärefter försvinner den när du stänger din webbläsare. 

Både beständiga och tillfälliga cookies används för besöksstatistik och i vårt arbete att förbättra webbplatsen. 

Cookies kan också delas in i förstaparts- och tredjepartscookies. Förstapartscookies är cookies som sätts av hsb.se (innehavaren av webbplatsen). Tredjepartscookies sätts av en annan webbplats, t.ex. för statiskanvändning av webbsidan eller annonsering.  

HSB är ett samlingsnamn för HSB Riksförbund, dess dotterbolag samt de regionala HSB-föreningarna. Samtliga använder webbsidan hsb.se och använder sig av cookies.  Det innebär att de olika bolagen och föreningarna kan vara ansvariga för utplacering av cookies på olika delar av webbplatsen. För att ge dig en bättre överblick innefattar denna policy information för hela webbplatsen, oavsett vilket bolag eller förening som har placerat ut cookies på en viss del av hemsidan. I HSBs lista över cookies anges vilka cookies som används på olika delar av hsb.se. 

Hur vi använder cookies 

På hsb.se används cookies för att mäta trafiken och användandet av vår webbplats, webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). 

Behandling av personuppgifter 

I vissa fall hanterar vi personuppgifter i samband med användandet av cookies 

Vilka personuppgifter behandlas och vem är mottagare? 

Personuppgifter som behandlas är huvudsakligen IP-adress och andra online identifikatorer. 

De som kan komma i kontakt med uppgifterna är HSBs marknad- och kommunikationsavdelning, leverantören av hsb.se och de tredjeparter som är tjänsteleverantörer för HSB i samband med användningen av cookies, exempelvis vid annonsering och analys av användning av webbplatsen. 

För vilka ändamål behandlas personuppgifterna? 

Hemsidebesökares personuppgifter behandlas för följande ändamål: mäta trafiken och användandet av vår webbplats, se till att webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden till personer som kan vara intresserade genom annonsering (målinriktad nätreklam).  

Vilken är den lagliga grunden för behandlingen? 

Intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen. Vårt berättigade intresse av att behandla dina personuppgifter med stöd av en intresseavvägning är att kunna ge dig en bra användarupplevelse och att optimera vår webbplats samt att förbättra utplacering av annonser online.  

För sådan behandling som vi bedömer faller utanför en intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen är den lagliga grunden för behandling samtycke. 

Om du inte vill tillåta lagring av cookies på din dator kan du ställa in detta i din webbläsare. 

Hur länge lagras personuppgifterna? 

Hur länge vi behandlar dina personuppgifter varierar beroende på vilken cookie som sätts i din webbläsare. Beständiga cookies finns kvar på din dator till dess att du tar bort dem eller utgångsdatumet passerat och du återkommer till vår webbsida. Tillfälliga cookies saknar utgångsdatum och lagras temporärt i din dator under tiden du är inne på vår webbsida. När du stänger ned din webbläsare försvinner eventuella sessionscookies. 

Mer information om hur HSB hanterar personuppgifter hittar du här 

Så säger lagen 

Enligt Lagen om elektronisk kommunikation ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att: 

  • att webbplatsen innehåller cookies 
  • vad cookies används till 

Besökaren ska också samtycka till att cookies används, med undantag för sådana cookies som är nödvändiga för att överföra ett meddelande via ett elektroniskt kommunikationsnät eller sådana cookies som är nödvändiga för att erbjuda en tjänst som du som webbplatsanvändare efterfrågat. 

Att stänga av och granska cookies 

Du har möjlighet att stänga av cookies genom din webbläsare, det gör du genom att besöka sidan anonymt. Hur du gör detta skiljer sig åt beroende på vilken webbläsare du har. Om du inte accepterar cookies, finns det vissa delar av hsb.se som du inte kommer att kunna använda. I webbläsaren kan du också se över vilka cookies som lagrats tidigare och radera dessa. Se din webbläsares hjälpsidor för mer information.  

Om personuppgiftsbehandling som grundar sig på samtycke 

Om personuppgiftsbehandlingen grundar sig på den registrerades samtycke har denne rätt att när som helst återkalla detta samtycke. Sådan återkallelse påverkar inte lagligheten i personuppgiftsbehandlingen innan samtycket återkallades. 

Ytterligare information 

Vid frågor om policyn eller vid andra önskemål avseende cookies, vänligen kontakta oss enligt nedan. 

Kontaktuppgifter 

Juristjouren 

E-postadress: juristerna@hsb.se 

Läs gärna mer om cookies på Post- och telestyrelsens webbplats. 

Stäng
Välkommen till HSB

”Hyresrätten är viktig för våra medlemmar”

17 februari 2021 Ann Irebo, vd HSB Skåne, berättar varför hyresrätter fyller en så viktig funktion i HSBs arbete och erbjudande.

”För många är HSB synonymt med bostadsrätter. Det är ur dessa vi såg dagens ljus för snart 100 år sedan, när den första HSB-bostadsrättsföreningen byggdes. Men med tiden har vi också byggt och köpt allt fler hyresfastigheter. Våra medlemmar efterfrågar hyresrätter och i dag äger och förvaltar HSB drygt 25 000 sådana över hela landet.

Hyresrätten är en oerhört viktig boendeform. Det är där många både börjar och avslutar sin boendekarriär. Därför är den en viktig kugge i flyttkedjan, och ett måste för de personer som exempelvis har svårt att ta lån för att köpa sig en bostad.

Foto: HSB Skånes vd, Ann Irebo

Utöver att hyresrätten är en efterfrågad och viktig boendeform för våra medlemmar, är den också en viktig del i vår affärsverksamhet. Genom att äga och förvalta hyresrätter har vi en möjlighet att hela tiden göra vårt tjänsteutbud ännu bättre, till exempel genom att testa och utvärdera nya förvaltningsmetoder och hitta bättre och smartare lösningar för klimat och miljö.

Genom våra hyresrätter har vi också möjlighet att utveckla själva boendet, för att skapa en bättre hälsa och miljö för alla de människor som bor hos oss i dag. Som exempel kan nämnas vårt senaste tillskott som just nu utvecklas i Lund. Här bygger vi en helt rökfri och Svanenmärkt fastighet i Arenastaden, det område som samlar Lunds många idrottsarenor. Det är den första fastigheten av sitt slag inom HSB, och kanske banar den väg för ett helt nytt sätt att både bygga och bo. Vad vi kan se är i alla fall att intresset är stort.

Det är vi glada och tacksamma för!”

Ann Irebo, vd HSB Skåne

 

Här bygger vi hyresrätter

  • Under våren kommer HSB Göta att börja bygget av 149 hyresrätter i Jönköping.
  • HSB bygger för närvarande 369 lägenheter i Malmö, där 114 av dessa är hyresrätter.

  • HSB planerar att bygga 169 nya bostäder i Berga, Linköping.

  • Mitt i Skellefteå city bygger HSB om lokaler till tio helt nya hyresrätter, i Geten 11. Lägenheterna får hög standard med ekparkett i kök, vardagsrum och sovrum, och flera av lägenheterna får nyrenoverade balkonger.

  • I Arenastaden i Lund, bara ett par minuter med cykel från centrum, bygger HSB kvarteret Målet, vilket kommer utgöras av Svanenmärkta rökfria hus med låg energianvändning. 49 hyreslägenheter på 1–4 rum och kök, fördelade på två hus. Beräknad inflyttning andra kvartalet 2021.

  • I det k-märkta kvarteret västra Gustavsfält i Halmstad renoverar HSB tre hus, med gångavstånd till högskola och cykelavstånd till centrum. I husen kommer det finnas allt från rymliga ettor med balkong till fyra rum och kök.

Här erbjuder vi också hyresrätter

På Södra Skeppsbron, i centrala Gävle, erbjuder HSB 23 hyresrätter för ungdomar i åldrarna 18–29 år. Lägenheterna har hög standard och fantastiskt läge, med närhet till tågstation och centrum.

I det nybyggda Gesällen i centrala Kalmar erbjuder HSB 114 smakfullt inredda hyresrätter på 1–4 rum och kök. Lägenheterna har helkaklade badrum med golvvärme och tvättpelare.

På Torsgatan 75 i Röda bergen i Vasastan (Stockholm) är en anrik fastighet från 1925, smakfullt renoverad 2013. Här finns 20 hyreslägenheter på 1–3 rum och kök.

HSB köpte fastigheterna Galeasen 1 och Strandgården 1 under 2019, med attraktiva lägen i Mariestad. Här finns totalt 85 hyreslägenheter på 1–4 rum och kök.

I centrala Göteborg, på Linnégatan, Nordenskiöldsgatan och Olivedalsgatan erbjuder HSB 85 hyresrätter på 2–5 rum och kök, med garagemöjlighet i huset och nära till Slottsskogen.