– Det är aldrig fel att vara ute i god tid, särskilt inte när det visar sig vara mycket mer jobb än man hade kunnat ana, säger Kenneth Lundqvist, ordförande i HSB brf Storken.
De insåg i styrelsen för drygt ett år sedan att deras nuvarande avfallslösning i föreningen inte skulle hålla måttet med de nya reglerna för fastighetsnära insamling. Senast den 1 januari 2027 måste fastighetsägare erbjuda insamling av mindre förpackningar vid fastigheten och kan inte längre hänvisa boende till en återvinningsstation.

– Vi började med en tanke om att utöka våra befintliga kärlskåp utanför miljöhuset när vi fick veta att kommunen tar bort återvinningsstationerna. HSB hjälpte oss med uträkningarna, och vi insåg att utrymmet inte räckte till, säger Kenneth.
– Genom att titta på de förutsättningar de hade idag, insåg vi snabbt att de befintliga kärlskåpen inte skulle räcka till framöver, säger Rickard Segerfelt, projektansvarig från HSB Göteborg.
Som tur var kunde HSBs projektledare föreslå en annan lösning. Det fanns nämligen plats att expandera det lilla miljöhuset på 18 kvadrat med ytterligare 27 kvadrat.
– Vi undersöker alltid flera olika alternativ och föreslår det som vi tror blir bäst för föreningens medlemmar och ekonomi. Ibland kan det vara uppenbart vilket som är den bästa lösningen men i andra fall kan vi ge ett förslag som styrelsen inte tänkt på, säger Rickard.
Efter beslut från styrelsen tog HSB över projektet i sin helhet, och undersökte ytan, tog in arkitekt, sökte bygglov, genomförde upphandling av utbyggnationen och byggkontroll under utförandetiden. Resultatet blev inte bara ett mer än dubbelt så stort miljöhus, utan även ett ljusare, fräschare och mer praktiskt miljöhus.
– Vi är väldigt glada att HSB kunde sköta detta från början till slut. Alla medlemmarna är väldigt nöjda nu, och det har blivit både fint och funktionellt. Vi har till och med kunnat gå ner i hämtningsfrekvens, så vi sparar pengar, säger Kenneth.
Om man är osäker på att man kommer klara de här lagkraven så kan HSB vara behjälpliga med en kostnadsfri första titt innan styrelsen beslutar om en eventuell förstudie. Man förlorar ingenting på att höra av sig om man är osäker.
– Har föreningen inte börjat titta på åtgärder för fastighetsnära insamling ännu, så är det verkligen något ni behöver ta tag i direkt. Vi har redan märkt att kommuner, leverantörer och vi börjat få mycket att göra. Ovanpå det kan det behövas både stämmobeslut och bygglov som gör att processen drar ut på tiden. Risken är stor att man inte hinner utföra arbetet innan första januari 2027, säger Saga Lindström, Förvaltare HSB Göteborg.
– Jag tycker att man ska prata om det i styrelsen om man inte gjort det redan, för det är inte nödvändigtvis enkelt. Sedan rekommenderar i alla fall vi varmt att man utnyttjar HSBs tjänst, det är värt det, säger Kenneth.

Om tjänsten Fastighetsnära insamling
“Fastighetsnära insamling” innebär att avfall hämtas direkt från den fastighet där det uppstår. Om detta inte är möjligt på grund av fastighetens utformning, läge eller andra faktorer, sker insamlingen från en plats i nära anslutning till fastigheten. För att avgöra om insamlingsplatsen är tillräckligt fastighetsnära kontakta kommunens avfallsavdelning.
HSB kan hjälpa till med både förberedelser och omställning för att säkerställa att er förening uppfyller de nya lagkraven, bidrar till en mer hållbar avfallshantering och samtidigt sänker kostnaderna. Förslagen utgår bland annat från de forskningsresultat som vi kommit fram till inom HSBs forskningsarena HSB Living Lab under de senaste tio åren.
Vill du få kostnadsfri rådgivning eller offert på Fastighetsnära insamling eller någon annan tjänst inom fastighetsförvaltning? Fyll i vårt formulär så hör vi av oss.
Fastighetsförvaltning HSB Göteborg
Fastighetsförvaltning HSB Malmö