Fastighet: Laestadiusparken
Antal rum: 3 rum och kök
Våning: 2
Boyta: 64,4 m2
Hyra: 7 640 kr/mån. (I hyran ingår värme, hushållsel och varmvatten tillkommer)
Status: Ledig
Tillträde: 2015-08-01
Hiss: Nej
Uteplats: Balkong
Tv / internet: Tv via Alltele, internet via Bredbandsbolaget
Parkering: Garageplats finns att hyra för 500 kr/mån
ÖVRIGT:
Anmälan görs för varje objekt genom att fylla i intresseanmälan nedan. Lägenheten finns för intresseanmälan på hemsidan t.o.m 150617. Därefter gör HSB Norr fördelningen av lägenheterna. HSB Norr kontaktar er bara om ni är en av de personerna som får chans att se lägenheten.
Fördelning
HSB Norr fördelar först de lediga lägenheterna till bosparande HSB-medlemmar. Finns det inga intresserade bosparande HSB-medlemmar går turen till HSB-medlemmar efter medlemstid. Först därefter går turen till övriga intressenter. Den medlem som har mest bosparpoäng samt varit medlem längst har störst chans att få en hyreslägenhet.
Medlemskap samt bospar
För att bospara i HSB måste man vara medlem i någon av landets HSB-föreningar. Du väljer själv hur mycket du vill spara i månaden och får 1 poäng per hundralapp, max 60 poäng per år. För att tillgodoräkna dig dina bosparpoäng måste du vara medlem i den HSB-förening där hyreslägenheten är belägen.