Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

HSB Södertörns kundrelation bygger på partnerskap, samarbete och att ständigt skapa kundnytta

14 september 2016 Vi på HSB Södertörn har enligt alla mätningar de senaste åren väldigt nöjda kunder, god lönsamhet och engagerade medarbetare. Jag vill påstå att vi tillsammans med våra kunder har alla förutsättningar för att ta nästa steg i samarbetet, nämligen att långsiktigt höja värdet på fastigheterna vi tillsammans bryr oss så mycket om.

Det pratas en del i branschen om prispress och bristande tilltro mellan bostadsrättsföreningar och fastighetsförvaltare. Inom HSB Södertörn har jag ännu inte sett så mycket av dessa trender men precis som med ogräs så sprider sig allt ont och jag gissar att trenderna riskerar att visa sig även här. Om vi inte gemensamt funderar igenom detta hela och tar ställning i ett tidigt skede.

Min uppfattning är att kortsiktigt fokus ofta visar sig i:

  • Korta avtalstider (1 års avtal), som tvingar fastighetsförvaltaren att arbeta med kniven mot strupen hela tiden vilket leder till oro och rädsla att göra fel vilket motverkar en samarbetskänsla. 
  • Ständig prispress genom konkurrensutsättning, som leder till låg relation mellan beställare/utförare eftersom tid för samtalen i det så viktiga samarbetet succesivt skalas bort
  • Kontrollerande/bevisande relation, beställaren lägger stort fokus på att kontrollera utförande enligt avtal och utföraren blir så ängslig att missa något i avtalet att hen glömmer tänka på vad som är bäst för fastigheten

Jag menar istället att ett långsiktigt fokus möjliggör optimal värdehöjning av fastigheterna samtidigt som det skapar trygghet för samtliga intressenter.

  • Styrelsen tillsammans med sin fastighetsförvaltare har ansvar för stora fastighetsvärden och även om dessa måste hanteras med eftertänksamhet så är en bevarande inställning både defensiv och ohållbar i en snabbt föränderlig värld. För att fatta korrekta beslut krävs såväl kompetens och förståelse för varandra som kontinuitet, något ett långsiktigt samarbete lägger grunden till.
  • Långsiktigt samarbete förpliktigar vad gäller flexibilitet eftersom behovet av förvaltning varierar över tid. Som fastighetsförvaltare måste vi inse att om kunden inte har behov av alla tjänster som denne betalar för så berättar vi det och minskar arvodet under resten av avtalsperioden. Men på motsvarande sätt så påpekar vi också om behovet tidvis är större under vissa perioder och förväntar oss ersättning för utökat utförande.
  • Ständig dialog och löpande avstämningar är en förutsättning för att följa upp att vi som fastighetsförvaltare och kunden har samma upplevelse och förväntansbild. Ansvaret för detta är tvådelat även om jag personligen anser att vi som förvaltare måste hålla i stafettpinnen.
  • Öppen dialog där vi också pratar om vad saker tar i tid. Kunden ska få ha, och har ofta, höga förväntningar på både leverans och kompetens hos den som levererar och då måste vi som leverantör våga vara tydlig med att tid och kompetens kostar och föra en dialog med kunden om detta. Genom att skapa en förståelse för vad vi levererar och hur lång tid det tar så får vi en samsyn om uppdraget.
  • En sammanhållen förvaltning ger en sammanhållen utveckling och en effektivare värdeökning. Genom att vi som förvaltare har ett team hos kunden som består av ekonom, förvaltare, fastighetsskötare, drifttekniker, markarbetare, kundtjänstmedarbetare och projektledare som ansvarar för den löpande förvaltningen så har vi samtidigt många kompetenser som samordnat kan vara delaktiga i den proaktiva utvecklingen av fastigheten, många ögon och öron.
  • Implementering av digitala tjänster är avgörande för värdeutveckling och anseende inom en bostadsrättsförening men kommer att ta tid och sker i många små steg. Att ha en fastighetsförvaltningspartner som finns med över tid, som kan erbjuda en sammanhållen digital plattform och som dessutom ligger på i utvecklingen är en förutsättning för framgång och dessutom väldigt avlastande för styrelsen.

Jag är mäkta stolt över att vi på HSB Södertörn arbetar med ett långsiktigt fokus redan idag och att vi tillsammans med alla våra kunder står emot trenderna om kortsiktighet! Men vi kan alltid utvecklas och bli bättre och tar tacksamt emot feedback. Ta det gärna direkt med er kundansvariga eller HSB-ledamot, eller sätt ett mail till mig på jimmy.bergman@hsb.se så ser vi till att just din röst blir hörd.

Jimmy Bergman, Förvaltningschef