Vi har glädjen att hälsa Ann Hentschel, nuvarande ekonom i Nynäshamn, välkommen i rollen som Marknadsområdeschef för Huddinge och Nynäshamn.
HSB Södertörn är inne i en stark utvecklingsfas. Ett förändringsarbete som påverkar samtliga delar av verksamheten. Syftet med arbetet är utveckla HSB Södertörns arbetssätt till att bli än mer serviceinriktat och fokuserat mot fastighetsutveckling, det vill säga att i samverkan med våra kunder systematiskt arbeta för en strukturerad och långsiktigt hållbar värdeutveckling av era gemensamma värden, samtidigt som vi bevarar den trygga och mycket uppskattade förvaltningsleverans som kännetecknar oss.
– Ann är en drömrekrytering när vi nu toppar laget inför verksamhetsåret 2017. Med sin breda erfarenhet från över 20 år i förvaltningsaffären där hon arbetat med ekonomisk förvaltning, teknisk förvaltning och varit HSB-ledamot, samt sin förankring i HSB Södertörn kommer hon att bli en nyckelperson för oss i förvaltningsledningen, säger Jimmy Bergman.
Ann Hentschel efterträder Anders Åslund som under arbetets gångs själv valt att kliva åt sidan för en lugnare tillvaro. Ann träder in i sin nya roll 1 januari 2017.