Se vårt aktuella utbud och hitta en bostad som passar dig.
När du hittar en bostad som passar anmäler du ditt intresse direkt i bostadsannonsen. Om du inte redan är registrerad hos HSB behöver du ange ditt personnummer och komplettera med de uppgifter som efterfrågas.
Kontrollera också att du uppfyller kraven i vår uthyrningspolicy.
När du gjort en intresseanmälan får du tillgång till Mitt HSB. Där kan du:
Se till att din e-postadress och ditt telefonnummer stämmer så att vi kan nå dig med information om visning och eventuella erbjudanden.
Vanliga frågor om inloggning
Bosparande HSB-medlemmar har förtur när bostäderna fördelas. Därefter går erbjudandet vidare till andra HSB-medlemmar och sedan till övriga intresserade.
Efter att ansökningstiden gått ut kallas de sökande med högst bosparpoäng till en digital visning. Om du blir kallad får du ett mejl med detaljer och kan också se din köplats i Mitt HSB. Om du är fortsatt intresserad kan du få möjlighet till en fysisk visning.
Efter visningen väljer du om du vill tacka ja eller nej till lägenheten. Valet av hyresgäst baseras på bosparpoäng och att du uppfyller våra krav. Läs om våra krav i vår uthyrningspolicy.
Om du blir vald erbjuds du ett förstahandskontrakt, och hyresavtalet skickas till dig för digital signering. När alla parter har signerat får du en betalningsavi och information inför inflyttningen.
Vår fastighetsvärd kontaktar dig och den avflyttande hyresgästen via mejl för att boka slutbesiktning och överlämning av nycklar, som sker i lägenheten.
Du kan flytta in i lägenheten den första vardagen i månaden efter klockan 12.00. Välkommen hem!