Information från styrelsen 2025/ nr 6 (månad december)

03 december 2025

 

Information från Styrelsen

2025/nr:6 (månad december)                              

 

Välkomna på glöggmingel 15 december!

Styrelsen bjuder in till årets glöggmingel i Brf föreningslokalen måndagen den 15 december kl 18:00. VÄLKOMMEN!

Juldekoration och nya dörröppnare

Styrelsen vill tacka en av våra medlemmar som under flera år juldekorerat i våra portar. Nu tar styrelsen över juldekorationen i portarna. Ett stort tack även till trädgårdsgruppen som ansvarar för juldekorationen ute på gården. Nya motorer tilldörröppnare i port 11 A och 11B.

Beslut om avgiftshöjning från 1 januari 2026

Styrelsen har beslutat att höja avgiften för samtliga bostadsrätter med 2 % från och med 1 januari 2026. Höjningen görs för att möta ökade kostnader för drift, underhåll och framtida investeringar i föreningens fastigheter. Styrelsen bedömer att en justering på 2 % på månadsavgiften är nödvändig för att säkerställa föreningens långsiktiga ekonomi.

Styrelsen tackar för 2025!

Styrelsen tackar för 2025 och alla som deltagit vid gemensamma städdagar. Tack även till trädgårdsgruppen som gjort det fint på gården under året. Vi önskar alla en god jul och ett gott nytt år. Vi önskar att fler anmäler sitt intresse för styrelsearbete inför årsstämman 2026.

Viktig information till medlemmar

Påminnelse om vikten av att vi hjälps åt att hålla våra fastigheter trygga. Var uppmärksam på obehöriga personer i och kring huset som t.ex. garage, förråd och cykelrum. Släpp inte in någon efter dig i porten.

Nu inför jul vill vi uppmana alla medlemmar att kontrollera att lägenhetens brandvarnare fungerar som de ska. Tryck på testknappen och byt batteri vid behov. En fungerande brandvarnare kan rädda liv.

Vi önskar alla en fin och säker julhelg! 

Vänliga hälsningar

 

Styrelsen 2025-12-03