Informationsblad Klintbacken 2025-1

10 juni 2025 April 2025

Bastun

Bastun har en tid varit avstängd eftersom aggregatet gått sönder. Ett nytt aggregat är nu installerat och det är därmed möjligt att nyttja bastun igen. Aggregatet startas precis som det förra, genom panelen på väggen på utsidan av bastun.

 

Gårdsråd

Vår förening har historiskt haft gårdsråd på varje gård men de senaste åren har det fallit lite i glömska. Styrelsen undrar om det finns intresse bland medlemmarna att återuppta dessa gårdsråd.

Förslagsvis ska det finnas gårdsråd som består av minst två medlemmar på varje gård. De hjälper till att samordna de gemensamma vår- och höststädningarna, och har då koll på vad som kan behöva göras så att det blir enklare för alla att hjälpa till att hålla vårt område fint.

Föreningen ställer också upp med ekonomiska resurser för gårdsråden som gör inköp till respektive gård. Det kan t.ex. handla om nya utemöbler när behov av det finns, eller mat och/eller fika vid våra städdagar.

Gårdsråden är en viktig resurs för att upprätthålla en god kvalité för de boendes yttre miljö.

Om du är intresserad av att vara gårdsråd hör av dig till styrelsen, helst via e-post info@klintbacken.nu .

 

Avslutningsvis önskar vi alla medlemmar en trevlig vår!